KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8382037
*
nr 838 2037
Gouache
Orientalisk, motivets mått: 37x29
Utrop:
1.000 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 augusti 2013
kl 18:38:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/7 15:27:47
1
Vinnande bud
5/8 09:02:20
1
justering av budtak
5/8 17:24:07
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache orientalisk täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 838 2037
Gouache
Orientalisk, motivets mått: 37x29
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 augusti 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/7 15:27:47 | 1 | Vinnande bud |
5/8 09:02:20 | 1 | justering av budtak |
5/8 17:24:07 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache orientalisk täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12